/Files/images/2014_2015_nr/275258-frederika.jpg

ГОСТРА РЕСПІРАТОРНА ВІРУСНА ІНФЕКЦІЯ (ГРВІ) ТА ЇЇ ПРОФІЛАКТИКА

ГРВІ - гостра респіраторна вірусна інфекція. Більш відома як ГРЗ (гостре респіраторне захворювання)- це велика група гострих вірусних захворювань, які виникають через багатьох збудників (аденовіруси, риновіруси, респіраторно-синцитільні віруси тощо), а також вірус грипу. Виникнення ГРВІ характеризується переважним ураженням дихальних шляхів та загальним інтоксикаційним синдромом.

Грип є найпоширенішим гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого полягає в надзвичайно швидкому поширенні і вираженній інтоксикації організму. Грип може призвести до тежких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної системи.

Заразитись ГРВІ можна двома шляхами:

1. Повітряно-крапельним – збудник (вірус) потрапляє до організму через повітря. Коли хвора людина чхає або кашляє, разом із часточками мокроти та краплинами слини у навколишнє середовище потрапляють віруси;

2. Контактним – через забруднені руки хворої людини, яка прикриває рот під час кашлю або чхання, та предмети побуту (посуд, дитячі іграшки, ручки дверей та ін.)

Захворювання визначаються за такими симптомами:

· Катаральний синдром: чхання, сльозотеча, закладеність носа, нежить, дертя та біль у горлі, кашель (сухий на початку захворювання).

· Інтоксикаційний синдром: підвищення температури до 38,5˚С і вище, озноб, кволість, ломота та біль у м’язах і суглобах, біль при русі очима, головний біль нудота, блювання, запаморочення, непритомність, надмірне збудження, судоми.

Інтоксикація і лихоманка найбільш виражені при грипі. Парагрип протікає з менш вираженою інтоксикацією і короткочасною вірусемією, але він небезпечний, особливо для дітей раннього віку у зв’язку з частим розвитком помилкового крупу.

ГРВІ частіше виникають в холодну пору року - з жовтня по квітень з піком у лютому, інфекції, викликані мікоплазмою, частішають на початку осені, а пневмококова і стрептококова групи А інфекції іноді частішають у весняні місяці. ГРВІ частіше реєструються в холодному і помірному кліматі, але епідемії та пандемії повсюдні.

ГРВІ у дітей - лікування

Незважаючи на величезну кількість видів вірусів, захворювання вимагає, як правило, однакового лікування. І найголовніше при лікуванні ГРВІ - це створення для організму дитини таких умов, щоб вона сама могла перемогти хворобу.. Дотримуючись чотирьох важливих пунктів лікування:
Давати дитині якомога більше пити тепле пиття, причому саме тепле - не гаряче й не холодне. Температура рідини повинна бути якомога ближча до температури тіла. Для пиття хворому добре давати чаї, компоти, морси, настої шипшини, мінеральну воду, сольові розчини.

Вологе чисте прохолодне повітря. Бажано, щоб температура повітря в домашньому «лазареті» підтримувалася на рівні 18-20 C, а вологість - 75-90 відсотків.. Обов’язкові регулярне провітрювання і вологе прибирання приміщення.
Зміна режиму харчування дитини.: Якщо дитина не хоче їсти, то не потрібно її примушувати. Легкий голод піде тільки на користь організму! У будь-якому випадку при ГРВІ краще зменшити звичну порції їжі, але пропонувати дитині поїсти частіше, ніж зазвичай. Корисною буде їжа, багата на вуглеводи.
Четвертий обов’язковий пункт при лікуванні ГРВІ у дітей - прийом противірусних препаратів, таких як Амізон. Для дітей з 6 років призначений спеціальний препарат - Амізон дитячий.

Профілактика ГРВІ

Профілактичні заходи спрямовані насамперед на підвищення опірності організму дії збудників ГРВІ. Особливо ефективними є:

· Повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;

· Вживання загально зміцнювальних препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулювальної дії;

Під час підвищення рівня захворюваності на ГРВІ для його профілактики надзвичайно важливо дотримуватися санітарно-гігієнічних вимог:

· Часто та ретельно мити руки з милом, особливо після відвідувань громадських місць;

· Звести до мінімуму відвідування місць з масовим перебуванням людей;

· Змазувати слизову оболонку носа оксоліновою маззю перед виходом з дому;

· Промити носоглотку та ніс, це очищує їх від шкідливих мікроорганізмів, слизу та пилу;

· Використовувати чотирьохшарову марлеву маску для захисту рота і носа під час перебування в громадських місцях та спілкуванні з людьми;

· Провітрювання приміщення та проводити вологе прибирання якомога частіше;

Ускладнення ГРВІ для дітей

Частим ускладненням ГРВІ у дітей є гострий синусит - запалення пазух носа. Проявляє себе сильним нежитем, головним болем, високою температурою, важкістю в голові. Гострий біль у вусі говорить про отит. Обидва ці захворювання без лікування можуть легко перейти в неприємну хронічну форму.

Бронхіт також часто виникає на тлі ГРВІ. Якщо запустити бронхіт, то слідом прийде пневмонія, яка вимагає обов’язкового лікування дитини в стаціонарі

Кiлькiсть переглядiв: 65